Destructuring ile değişken atama kolaylığı,Destructuring nedir?

 • Yazar:Ömer Aktaş
 • Tarih:31 Mayıs 2020
 • Saat:21:05
 • Görüntülenme:1186

 • Destructuring Nedir

  Merhaba arkadaşlar bugün size Javascript Esma Script 6 ile hayatımıza giren Destructuring olayından bahsedeceğim oldukça kullanışlı bu yöntem ile dizilerden ve objelerden değişkenlere kolayca atama  yapabiliyoruz peki nasıl?

  Dizilerden Destructuring ile Değişken tanımlama

  Üstteki örneği incelersek önce günler adında bir değişken oluşturduk daha sonra bu değişkendeki haftanın ilk üç gününü belirlediğimiz değişkenlere aktarmak için Destructuring yöntemini kullandık ve yeni degişkenlerimizi oluşturduk bunlar ilk,ikinci ve ucuncu adında değişkenlerimiz.Dizilerde  Destructuring yöntemi bu şekilde peki ya objelerde durum nasıl?

  Objelerden Destructuring ile Değişken tanımlama

  Örneğimizi incelediğimizde önce notların ve değerlerini görüyoruz süslü parantez kullanmamız nesne yani Object olduğu için,atam yparken önce key değerini sonra istediğimiz değişken adını yazarak atama işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

  Unutmamak lazım ki nesnelerde Destructuring yaparken en çok hata yapılan yer süslü parantezlerin yerine köşeli parantez kullanmanız!

  Fonksiyonlardan Destructuring ile Değişken tanımlama

  Örnekte Arrow function ile hazırladığım fonksiyonda plakalar adında bir fonksiyon oluşturduk daha sonra şehir isimlerinden oluşan değişkenlerimize bu plakaları atadık.

   


  Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

  Ömer Aktaş Hakkında
  Çocukluğum mahallede top oynayarak ve Atari Salonlarında oyun oynayarak geçti 2000'li yıllarla internet ile tanışmam ile faklı bir dünyaya adım attım bilgisayarı oyun oynamak ve basit video editlemeleri ile uğraşırken 2007 yılında giriver.com ile web dünyasına adım attım şu anda web master olarak hayatına devam ediyorum,Hayat Boyu Öğrenciyim....

  Makale hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?