PHP’de Diziler ,Dizi Tanımlama,Dizi Gösterme,Dizi Listeleme

 • Yazar:Ömer Aktaş
 • Tarih:21 Şubat 2020
 • Saat:23:44
 • Görüntülenme:70

 • Php Diziler

  Merhaba arkadaşlar  bu yazımızda diziler hakkında temel bilgileri anlatacağım dizi tanımlama,dizi gösterme,dizi silme ve dizileri ekrana yazdırma konularından bahsedeceğiz.

  Şimdi aşağıdaki kodları inceleyelim

   

  burada dersler adında bir dizi oluşturduk ve print_r ile bunu ekrana bastırdık. print_r ile dizileri ekrana bastırıyoruz.

  [0] => Matematik [1] => Fen Bilgisi [2] => Türkçe [3] => Tarih ,koyu renkte gösterilenler dizinin key yani anahtar değerleri bu değerler bize değerin dizideki sırasını veriyor şimdi dizideki değerlerden ilk değer olan matamatik  değerini yazdıralım.

  burada dizimizin ilk değerini yazdırdık, diziler 0 dan başlar il değerimizin key’i 1 değil 0 dır bu önemli bunu unutmamalıyız. peki key değerini rakamsal değilde farklı bir şey veremez miyiz ? tabi ki verebiliriz şimdi key değerlerini kendimizin verdiği bir dizi yazalım.

  Evet üstte örnekte gördüğümüz gibi artık key değerlerini rakamlar  değil isimler aldı, biz istediğimiz key değerlerini verebiliyoruz eğer key değer vermezsek ne olur şimdi birde karışık bir dizi oluşturalım?

  üstteki örneğimizde ekran çıktısında da key değeri vermediğimiz yerlerde varsayılan olarak sayısal değerler aldı.

  Evet arkadaşlar Php’de kısaca arraylar,diziler böyle oluşturuyorlar,sorularınızı ve önerilerinizi yorumlarda yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım iyi çalışmalar.


  Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

  Ömer Aktaş Hakkında
  Çocukluğum mahallede top oynayarak ve Atari Salonlarında oyun oynayarak geçti 2000'li yıllarla internet ile tanışmam ile faklı bir dünyaya adım attım bilgisayarı oyun oynamak ve basit video editlemeleri ile uğraşırken 2007 yılında giriver.com ile web dünyasına adım attım şu anda web master olarak hayatına devam ediyorum,Hayat Boyu Öğrenciyim....

  Makale hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?